МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Ѓуриќ: Српската листа да биде вклучена во преговорите за новата влада во Косово, има 10 пратеници

Aleksandar Vucic, press kongerencija, 11 Okt 2016. Zlatibor Loncar i Marko Djuric. Foto: Srđan Ilić

За потсетување, лидерот на Самоопределување, Албин Курти кој е победник на изборите во Косово, рече дека нема да коалиционира со Српската листа.

Директорот на српската владина канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ, изјави дека Српската листа треба да биде дел во новата влада на Косово, бидејќи има 10 пратеници. Во изјава за “Српска“, Ѓуриќ изјави дека Српската листа треба да биде вклучена во преговорите за новата влада, бидејќи тие преставуваат 90% од србите во Косово.

-Српската листа успеа да добие 90% од српските гласови исто така доби 10 пратенички места, и затоа треба да биде дел од преговорите ако тие сакаат да го почитуваат Уставот и Законите, истакна Гуриќ.

За потсетување, лидерот на Самоопределување, Албин Курти кој е победник на изборите во Косово, рече дека нема да коалиционира со Српската листа.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial