МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Шлаканица од Америка: „Курти прави сериозна грешка, САД не ги поддржуваат неговите полумерки за царините“

САД не ги поддржуваат полумерките на косовскиот премиер Аљбин Куртин за делумно укинување на царините на стоката од Србија, порача специјалниот американски претставник за дијалогот на Белград и Приштина Ричард Гренел.

„Нашата позиција е сосема јасна: царините мора целосно да бидат укинати. Господинот Курти прави сериозна грешка – и тоа му е јасно дадено до знаење на косовскиот претседател Хашим Тачи во Белата куќа“, напиша Гренел на Твитер по повод одлуката на Курти да објави постепени и условено укинување на царините на стоката од Србија и БиХ.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial