Нова страница за информации

Црн ковид биланс во БиХ: Починаа 73 лица, 997 нови случаи

Во изминатите 24 часа, во БиХ се евидентирани 73 смртни случаи на ковид-19 и 997 новозаболени лица, сооопштија од Заводот за јавно здравје.

Нови случаи се регистрирани во сите кантонио на Федерацијата, освен во кантон 10. Досега се направени 226.977 тестови на ковид-19, а вирусот е потврден кај вкупно 39.945 лица.

Заклучно со денешниот ден, во БиХ се оздравени 21.856 пациенти, а како активни случаи во земјата се водат 17.107. Вкупниот број, пак, на смртни случаи на ниво на Федерацијата е 983 од кои 652 мажи и 331 жена.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial