Нова страница за информации

Цената на Биткоинот падна за дури 15 проценти

Цената на Биткоин падна за дури 15 проценти во неделата откако пред само неколку дена постигнува нов рекорд од 65.000 долари.

Криптовалутата се тргуваше по 53,991 американски долари откако потона дури на 51,707 УСД порано во текот на денот – околу 12 000 УСД под рекордните износи поставени во средата. Етер, вториот по големина токен, падна скоро 18 проценти.

Извештаите го припишуваа падот на шпекулациите дека Министерството за финансии на САД може да се зафати со перење пари извршени преку дигитални средства.

Веб-страницата за податоци CoinMarketCap го наведе и прекинот на електрична енергија во кинескиот регион Ксинџијанг, каде им многу рударство на Биткоин за продажба.

Лук Сали од специјалист за финансии на дигитални средства Ледгерматиќ рече дека прекинот на електрична енергија открива фундаментална слабост:

-Иако мрежата на Биткоин е децентрализирана, рударството не е така”, додаде тој.

Минатата недела Биткоин достигна рекордно високо ниво од 64.869 американски долари пред дебитантската размена за размена на криптовалути Coinbase на Насдак во средата.

Криптовалутата се проценува на повеќе од 1 трилион долари. Едвард Моја, аналитичар на пазарот во ОАНДА, рече дека криптовалутите биле зрели за падови. „Пазарот стана премногу агресивен за сè. Можеше да биде кој било мечкин наслов што може да ја активира оваа реакција“.

Многу пазари на криптовалути работат 24 часа на ден, поставувајќи ја сцената за промени на цените во непредвидливи часови.

Интересот за крипто ескалираше откако компаниите од Пејпал до Squere започнаа да овозможуваат трансакции со Биткоин на нивните системи, а банките на Волстрит, како што е Морган Стенли, започнаа да обезбедуваат пристап до белезите на некои од најбогатите клиенти.

Please follow and like us:
fb-share-icon

About Post Author

Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial