МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Хан: Србија мора да се приближува кон надворешната политика на ЕУ

European Union's enlargement commissioner Johannes Hahn looks on during a news conference with Macedonian Prime Minister Zoran Zaev, following their meeting in Skopje, Macedonia, Tuesday, Sept. 18, 2018. Hahn has urged Macedonians to back a name deal referendum planned for the end of this month that will change the country name to "North Macedonia" and pave the way for accession to EU and NATO.(AP Photo/Boris Grdanoski)

Европскиот комесар за соседска политика и проширување, Јоханес Хан, истакна денеска дека Србија го потпишува договорот за слободна трговија со Евроазиската Унија во рамки на можностите кои ги има, но дека постепено мора да се усогласува со надворешната политика со ЕУ.

Хан, пристигнувајќи на состанокот со претставници на земјите од Западен Балкан во Хелсинки, на прашање на австрискиот јавен сервис „ОРФ“ да ја искоментира „намерата на Србија за приклучпување кон прорускиот блок“ одговори:

„Не се приклучуваат кон ништо, туку го заокружуваат договорот во рамки на можностите што ги имаат. Меѓутоа, одлучувачки е Србија во надворешната политика постепено да се приклучува кон ЕУ“, додаде Хан.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial