МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Турција тврди дека Ерменија ангажирала „платеници и терористи“

Жестоките борби меѓу Ерменија и Азербејџан продолжија и во понеделникот. Нагорно Карабах пријави нови 28 загинати војници во еден ден

Турција изјави во понеделникот дека Ерменија мора да ја запре својата окупација на земјите на Азербејџан и да ги врати назад „платениците и терористите“ што ги донесе од странство за стабилност во регионот Нагорно-Карабах, каде се судрија ерменските и азербејџанските сили.

„Ерменија мора веднаш да ги запре своите напади, да ги врати назад платениците и терористите што ги донесе од странство и да се повлече од азербејџанските земји“, рече турскиот министер за одбрана Хулуси Акар, додавајќи дека се потребни примирје и мир.

Турција соопшти дека ќе го поддржи Азербејџан во судирите, во кои втор ден се разменуваше жесток оган. Ереван рече дека Турција учествува во судирите, но Баку го негира ова.

Територијата на Нагорно Карабах во понеделникот соопшти дека уште 28 нејзини војници биле убиени во борбите со азербејџанските сили, со што вкупниот број на нејзини жртви достигна 59 лица.

Нагорно-Карабах, исто така, рече дека повратил одредена територија врз која изгуби контрола во неделата и рече дека Азербејџан користел тешка артилерија за гранатирање области.

Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека ерменските сили го гранатираат азербејџанскиот град Тертер северно од Нагорно Карабах.

Новинската агенција Интерфакс го цитираше прес-секретарот на Министерството за одбрана на Азербејџан, Анар Евјазов, кој рече дека азербејџанската војска окупирала неколку стратешки важни височини во близина на селото Талиш во Карабах.

„Ракетните, артилериските и воздушните напади се применуваат врз позициите на непријателот, што го принудува непријателот да ги предаде заземените позиции“, рече тој.

Евјазов исто така рече дека Лерник Бабајан, командант на воздушниот напаѓачки баталјон на ерменската војска, бил убиен во близина на Талиш. Не беше веднаш можно да се потврди извештајот.

Судирите предизвикаа голем број дипломатии. Кина ги повика двете страни да покажат воздржаност. Русија повика на итен прекин на огнот.

Според меѓународното право, Нагорно-Карабах е признат како дел од Азербејџан. Но, етничките Ерменци кои го сочинуваат огромното мнозинство од населението го отфрлаат владеењето на Азербејџан. Тие ја раководат територијата со поддршка од Ерменија, откако Нагорно-Карабах се оддели од Азербејџан во конфликт што избувна со распадот на Советскиот Сојуз во 1991 година.

Иако во 1994 година беше договорено примирје, Азербејџан и Ерменија честопати се обвинуваат едни со други за напади околу Нагорно Карабах и на делови на азербејџанско-ерменски граница.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial