МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Трамп: Примирјето меѓу Турција и курдските сили се одржува

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека примирјето меѓу Турција и курдските сили во Сирија се одржува и покрај некои престрелки. Тој порача и дека американските сили во Сирија најпрвин ќе бидат распоредени во различни области, но и дека наскоро ќе бидат вратени дома.

Трамп на средба на неговиот кабинет во Белата куќа истакна и дека САД никогаш не им дале гаранција на Курдите дека треба да останат во регионот 400 години, а тие да ги заштитуваат. Договорениот прекин на огнот истекува утре.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial