МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

САД се заканија дека ќе ја спречат турската интервенција во Сирија, но Ердоган не се откажува

Turkish army tanks take up position on the Turkish-Syrian border near the southeastern town of Suruc in Sanliurfa province September 29, 2014. Turkish tanks and armoured vehicles took up positions on hills overlooking the besieged Syrian border town of Kobani on Monday as shelling by Islamic State insurgents intensified and stray fire hit Turkish soil, a Reuters correspondent said. At least 30 tanks and armoured vehicles, some with their guns pointed towards Syrian territory, were positioned near a Turkish military base just northwest of Kobani. Plumes of smoke rose up as shells hit the eastern and western sides of Kobani and sporadic bursts of machinegun fire rang out. REUTERS/Murad Sezer (TURKEY - Tags: POLITICS CONFLICT MILITARY TPX IMAGES OF THE DAY)

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер кажа дека каква било воена операција на Турција во северна Сирија е неприфатлива и дека САД ќе спречат еднострани потези.

Турскиот претседател Таип Реџеп Ердоган, пак, кажа дека Турција подоцна ќе плати повицока цена доколку денес не го направи она што е неопходно во северна Сирија, откако за викендот најаво воена операци во сирискиот регион источно од реката Еуфрат, кој е под контрола на курдските сили.

Во обраќањето пред турските амбасадори во Анкара, Ердоган кажа дека „тој процес, со Божја волја, наскоро ќе влезе во нова фаза“, пренесува Ројтерс.

Тој дел од Сирија е во зоната под контрола на курдските Народни одбранбени единици (ИПГ), инаку главните сојузници на САД во Сирија, кои Турција ги смета за терористичка организација.

Ердоган на средбата со амбасадорите кажа и дека верува дека американскиот претседател Доналд Трамп нема да дозволи двете земји да станат заложници на спорот околу купувањето на рускиот ракетен систем С-400.

Тој кажа и дека нема докази дека тој систем може да им наштети на американските борбени авиони Ф-35.

Ердоган во неделата најави дека турската војска ќе спроведе воена операција источно од реката Еуфрат, на северот на Сирија, во зоната под контрола на курдските сили.

Американската администрација јасно даде до знаење дека таква воена операција на северот на Сирија би била многу ризичен потфат и дека би можела да ја загрози безбедноста на американските трупи кои соработуваат со сириските Курди, но и да им помогне на милитантите на Исламска држава во тој регион.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial