МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Путин со прва реакција на антирасистичките протести во САД

SAINT PETERSBURG, RUSSIA - MARCH 16: (RUSSIA OUT) Russian President Vladimir Putin gestures during his meeting with health workers at the Almazov Medical National Research Centre on March 16, 2018 in Saint Petersburg, Russia. The 2018 Russian Presidential Elections will take place on March 18. (Photo by Mikhail Svetlov/Getty Images)

Рускиот претседател Владимир Путин за прв пат реагираше на масовните протести во Америка, што избувнаа откако полицаец уби Афроамериканец за време на апсење.

„Се обидувам многу внимателно или подобро воопшто да не коментирам за она што се случува во Соединетите држави или во други земји“, изјави Путин за телевизијата „Русија 1“.

“Она што се случува таму е манифестација на некои длабоки внатрешни кризи. Всушност, тоа го гледаме веќе долго време. Од моментот кога дојде на власт актуелниот претседател, кога очигледно победи на сосема демократски начин. И поразената страна измисли секакви приказни, само за да го донесе во прашање неговиот легитимитет “, рече претседателот на Русија, пренесува Спутник.

Рускиот лидер бил изненаден од реакцијата на гувернерите на некои американски држави на наредбите на Доналд Трамп.

„Што е демократија? Тоа е моќта на народот, тоа е точно. Но, ако народот избере врховни тела, тогаш највисоките власти, кои ја стекнале довербата на народот, имаат право да ја градат работата на извршните тела на таков начин што ќе ги гарантираат интересите на огромното мнозинство. И што се случува таму? Претседателот рече:„ Ние мора да го сториме тоа и тоа “, а локалните гувернери му рекоа да се губи. “, коментираше Путин.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial