МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Путин ги продолжи неработните денови во Русија до крајот на април

SAINT PETERSBURG, RUSSIA - MARCH 16: (RUSSIA OUT) Russian President Vladimir Putin gestures during his meeting with health workers at the Almazov Medical National Research Centre on March 16, 2018 in Saint Petersburg, Russia. The 2018 Russian Presidential Elections will take place on March 18. (Photo by Mikhail Svetlov/Getty Images)

Претседателот на Русија Владимир Путин во своето обраќање до нацијата соопшти дека неработните денови со нормално пресметување на платата во Русија се продолжуваат до 30 април.

„Неработната недела и режимот на самоизолација ни овозможија да добиеме на време. Но треба да се има на ум дека опасноста продолжува. Виролозите тврдат дека врвот на епидемијата не поминал, меѓу другото, ни во нашата земја“, истакна Путин.

Претходно во Русија неделата од 28 март до 5 април беше прогласена за неработна.

Рускиот претседател исто така изјави дека раководителите на регионите на Русија ќе имаат право самостојно да воведуваат рестриктивни мерки за граѓаните, поаѓајќи од медицинските показатели, како и од економската ситуација.

Путин изрази благодарност до медицинските работници и ги повика граѓаните на Русија да си го чуваат здравјето.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial