МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Путин ги достави предлог-уставните измени во Парламентот

SAINT PETERSBURG, RUSSIA - MARCH 16: (RUSSIA OUT) Russian President Vladimir Putin gestures during his meeting with health workers at the Almazov Medical National Research Centre on March 16, 2018 in Saint Petersburg, Russia. The 2018 Russian Presidential Elections will take place on March 18. (Photo by Mikhail Svetlov/Getty Images)

Рускиот претседател Владимир Путин достави пакет на уставни измени до Парламентот откако минатата недела неочекувано најави реформирање на политичкиот систем во земјата. Путин бара уставни измени со кои ќе се смени членот со кој се ограничува еден претседател да ја врши функцијата „само два последователни мандати“, се заклучува од предлог законот кој е објавен на веб страницата на државната Дума.

Путин уставните реформи ги најави во своето обраќање на 15 јануари, што ги загреа шпекулациите дека тој сака да остане на власт и по истекот на неговиот мандат во 2014 година. Формирана е работна група која ќе ги разгледа предлог измените на Уставот.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial