МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Путин: Во Украина би можел да се случи масакр како во Сребреница

SAINT PETERSBURG, RUSSIA - MARCH 16: (RUSSIA OUT) Russian President Vladimir Putin gestures during his meeting with health workers at the Almazov Medical National Research Centre on March 16, 2018 in Saint Petersburg, Russia. The 2018 Russian Presidential Elections will take place on March 18. (Photo by Mikhail Svetlov/Getty Images)

Претседателот на Русија Владимир Путин предупреди на можното сценарио доколку украинските трупи ја преземат контролата врз границата со бунтовниците на истокот на земјата.

Ако украинската војска ја преземе контролата врз границата меѓу Русија и источниот дел од земјата под контрола на проруските бунтовници, може да дојде до масакр сличен на оној во Сребреница кој се случи за време на конфликтите на Балканот, кажа Путин, а пренесува Раша тудеј.

Предупредувањето на рускиот претседател доаѓа еден ден по првата средба со украинскиот колега Володимир Зеленски во Париз.

Помирувањето меѓу украинската влада и силите на самопрогласените Доњецка и Луганска Република, кои граничат со Русија, беше главната точка на дневниот ред.

Планот за мирот според Минските договори вклучува уставна реформа, амнестија на бунтовниците и избор на пратеници за украинскиот парламент кои ќе ги претставуваат жителите на одметнатите регони.

Конечниот чекор би требало да биде преземање на контролата врз границата од страна на украинските трупи.

Киев се согласи на овој план, но истакна дека прво мора да дојде до преземањето на границата.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial