МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Путин во ненајавена посета на Сирија

SAINT PETERSBURG, RUSSIA - MARCH 16: (RUSSIA OUT) Russian President Vladimir Putin gestures during his meeting with health workers at the Almazov Medical National Research Centre on March 16, 2018 in Saint Petersburg, Russia. The 2018 Russian Presidential Elections will take place on March 18. (Photo by Mikhail Svetlov/Getty Images)

Рускиот претседател Владимир Путин денеска пристигна во ненајавена посета на главниот сириски град Дамаск каде што се среќава со неговиот сириски колега Башар Ал Асад и со руските воени претставници таму. Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков на прес конференција во Москва изјави дека Путин патувал со возило по улиците на Дамаск од меѓународниот аеродром до седиштето на руските воени сили во градот. Тој додаде дека Асад го пречекал Путин во седиштето на руските воени сили во Дамаск и дека тие разговарале и слушнале извештаи за воениот развој во различните региони од Сирија. Ова е прва посета на Путин на Дамаск и втора на Сирија откако Русија почна со воената поддршка за сириските владини сили во долгогодишниот конфликт.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial