МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Приштина: Ако Србија не го признае Косово, ќе имаме војна

Turkish army tanks take up position on the Turkish-Syrian border near the southeastern town of Suruc in Sanliurfa province September 29, 2014. Turkish tanks and armoured vehicles took up positions on hills overlooking the besieged Syrian border town of Kobani on Monday as shelling by Islamic State insurgents intensified and stray fire hit Turkish soil, a Reuters correspondent said. At least 30 tanks and armoured vehicles, some with their guns pointed towards Syrian territory, were positioned near a Turkish military base just northwest of Kobani. Plumes of smoke rose up as shells hit the eastern and western sides of Kobani and sporadic bursts of machinegun fire rang out. REUTERS/Murad Sezer (TURKEY - Tags: POLITICS CONFLICT MILITARY TPX IMAGES OF THE DAY)

Поранешната шефица на преговарачкиот тим на Приштина во дијалогот со Белград Едита Тахири изјави дека ќе има војна доколку Србија не ја признае независноста на Косово.

Таа тоа го изјави на конференцијата „Патот кон конечен договор на Косово и Србија“ во Приштина, и додаде дека „Косово и Србија не се двете Германии“, пренесуваат приштинските медиуми.

Според неа, дијалогот на Белград и Приштина не бил прекинат поради воведувањето на царините на стоката од Србија, туку затоа што „Косово било во опасност“.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial