МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

ПАНДЕМИЈАТА Е ВИНОВНА: „Горење“ отпушта 2.200 работници

Компанијата за апарати за домаќинството, „Горење“ од Велење затвора 2.200 работни места, пишуваат денеска медиумите во Словенија.  

Според Синдикатот, во фабриката и во деловните канцеларии во Словенија ќе бидат укинати 1.000 работни места, а 1.200 во фабриките на „Горење“ во странство.

Инаку, оваа словенечка компанија е еден од најголемите извозници, а во 2018 го купи кинеската групација „Хисенсе“, со цел поголемо производство и продажбата на апарати за домаќиство низ Европа.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial