МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Палмер: САД повторно се фокусирани на Западен Балкан

Американскиот заменик помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања и специјален претставник на Стејт департментот за Западен Балкан, Метју Палмер, за време на разговорите со црногорскиот премиер, Душко Марковиќ, изјави дека со неговото назначување, САД порачале дека повторно се фокусирани на регионот на Западен Балкан.

„Говорејќи за Црна Гора, американскиот претставник рече дека Црна Гора е лидер и најуспешна мултиетничка држава во регионот и дека не е случајно тоа што Црна Гора е прва држава што ја посетува Палмер по стапувањето на должноста“, соопшти Кабинетот на премиерот Марковиќ.

Честитајќи му на Палмер за својата нова функција, Марковиќ рекол дека тоа претставува вистинска можност да се забрза остварувањето на стратешките цели на земјата и да се придонесе за стабилноста на целиот регион. Покрај тоа, премиерот на Црна Гора изразил задоволство што Палмер е избран за специјален пратеник како одличен експерт за Балканот.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial