МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Палмер оптимист за добивање датум во октомври

САД се надеваат дека Европскиот совет во октомври ќе донесе одлука за отпочнување на пристапните преговори со Македонија, изјави американскиот специјален пратеник за Западен Балкан, Метју Палмер во интервју за Гласот на Америка.

Во своето гостување Палмер порача и дека нашата земја мора да продолжи со спроведувањето на реформската агенда, вклучително и носењето на нов закон за јавното обвинителство.

– За ова прашање во Скопје се водат консултативни преговори. Ние би сакале да соработуваме со Владата на  Македонија во поддршка на реформската агенда. Би сакале да и помогнеме на земјата да напредува, додава Палмер.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial