МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020

Ракометниот клуб „КЛ7“, од 24 до 26 јануари ќе биде организатор и домаќин на „Меѓународен турнир за млади категории КЛ7 2020“. На турнирот, покрај екипата на „КЛ7“ ќе учествуваат 8 екипи од 5 ракометни клубови, домашните брендови РК „Вардар“, РК „Металург“, РК „Еурофарм Пелистер“ и вице шампионот на Унгарија РК „ПИК Сегед“. Унгарскиот клуб долги години е дел од престижната ЕХФ Лига на шампиони. 

Екипите ќе бидат поделени во 2 категории 2002 и помлади, 2004 и помлади. 

Во првата категорија (2002) ќе се натпреваруваат:

– КЛ7

– Пик Сегед

– Металург и

– Еурофарм Пелистер

Во втората категорија (2004) ќе се натпреваруваат:

– КЛ7

– Пик Сегед

– Вардар и

– Металург

Турнирот ќе се игра во спортската сала „Архиепископ Доситеј“, лоцирана во дворот на ООУ „Круме Кепески“ во Кисела Вода. Истиот во петок, во 16:00 часот свечено ќе го отвори најпознатиот македонски ракометар Кирил Лазаров.

Распоред:

Категорија 2002: РК КЛ7 | Пик Сегед | РК Еурофарм Пелистер  | РК Металург

Петок 24.01.2020

    18:00 РК КЛ7 – РК Металург

Сабота 25.01.2020

   11:00 Пик Сегед  – РК Еурофарм Пелистер

   16:30 РК Металург – РК Еурофарм Пелистер

   19:30 РК КЛ7 – Пик Сегед

Недела 26.01.2020

    09:30 РК Еурофарм Пелистер  – РК КЛ7

    12:30 Пик Сегед  – РК Металург

    14:00 доделување награди

Категорија 2004: РК КЛ7 | Пик Сегед | РК Вардар | РК Металург

Петок 24.01.2020

    16:00 РК Металург – РК Вардар

    19:30 РК КЛ7 – РК Металург

Сабота 25.01.2020

    09:30 Пик Сегед  – РК Вардар

    12:30 РК КЛ7 – Пик Сегед

    18:00 РК КЛ7 – РК Вардар

Недела 26.01.2020

    11:00 РК Металург  – Пик Сегед

    14:00 доделување награди

Лубителите на ракометот ќе имаат можност бесплатно да ги проследат натпреварите. 

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial