МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Нови 403 случаи на корона, починати 10, а оздравени 339 пациенти

Во последните 24 часа се направени 2118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи со ковид-19. Починати се 10 пациенти од кои двајца од Скопје, еден од Куманово, два пациенти од Прилеп, еден од Охрид, пациент од Гевгелија/Богданци, од Струмица, од Делчево/ Македонска Каменица и еден пациент од Кичево.

Сите пациенти се починати во болнички услови, соопшти Министерството за здравство. Најмладиот починат пациент е на 54 годишна возраст, а најстариот на 90 годишна возраст. Институтот за јавно здравје регистрира 339 оздравени пациенти.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 88389, бројката на оздравени пациенти е 69476, на починати е 2682, а бројот на активни случаи изнесува 16231.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial