МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

НАГОРНО КАРАБАХ: НАШИОТ ЛИДЕР НЕ Е РАНЕТ

Властите во Нагорно Карабах денес ги демантираа извештаите во медиумите дека лидерот Араџик Харутунјан е сериозно ранет во напад на азербејџанската армија.

Портпаролот на владата на Нагорно Карабах ја негираше „дезинформација на Азербејџан“.

„Тоа е дезинформација. Претседателот е здрав и е на командната позиција каде што ги извршува своите должности како претседател и воен командант“, рече Варам Погосјан, јавија локалните медиуми.

„Ние разбираме дека сите одлуки на здравиот разум на претседателот предизвикуваат паника во Азербејџан, но мора да ги разочараме по тоа прашање“, додаде тој.

Претходно денес, помошникот на азербејџанскиот претседател Хикмет Хаџиев рече дека лидерот на самопрогласената република Нагорно Карабах е сериозно ранет „за време на хируршки прецизен напад на азербејџанската армија“.

Извештаите за ранувањето на Харутунијан се појавија откако беше објавено дека ерменските сили го нападнале азербејџанскиот град Ганџа.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial