МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Меркел: Постои можност ЕУ да не постигне договор за помошта

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денес дека постои можност лидерите на Европската унија да не постигнат договор за стимулативен буџет за европските економии уништени како резултат на последиците од вирусот „Ковид-19“, пренесува Ројтерс.

„Има многу добра волја, но и многу ставови. Ќе ги направам сите напори, но постои можност да не се постигне резултат“, рече Меркел.

Веќе трет ден по ред, водачите на 27 земји-членки на ЕУ преговараат за новиот буџет на ЕУ, кој делумно треба да обезбеди неповратна помош на земјите-членки во санирање на последиците врз економиите предизвикани од вирусот „Ковид-19“, додека делумно во форма на заеми.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial