МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Меморандумот нема да влијае на преговорите? -Холштајн: Бугарија билатерално да ги решава прашањата

Притисокот на Бугарија преку меморандумот до земјите членки на Европската унија да издејствува бугарските толкувања на историјата да бидат дел од условите за почнување преговори се чини не наиде на поддршка од Германија која во моментов е и претседавач со Унијата, но и од другите земји членки. Германската амбасадорка Анке Холштајн во интервју за Радио Слободна Европа порача дека билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка и тие треба да се решат меѓу двете земји. Холштајн се надева дека земјите членки ќе постигнат договор за преговарачката рамка и дека одржувањето на првата Меѓувладина конференција ќе се одржи во декември.

„Бугарија ги има кажано овие барања на другите земји членки на почетокот на август. Ние и според моите сознанија сите други земји членки се на мислење дека билатералните проблеми не треба да се ставаат во преговарачка рамка и дека билатералните проблеми треба да се решаваат билатерално. Бугарија секогаш беше голем поддржувач на европското придвижување на регионот, вклучувајќи ја и Северна Македонија. Во суштински интерес на Бугарија е да не се блокира процесот за проширување на Европската унија во овој регион“, посочи Анке Холштајн.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial