МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Макрон ги повика француските партии да се обединат против екстремната десница

Претседателот предупредува на „духот на дефетизам“ додека земјата се подготвува за предвремени гласања за да се разјасни екстремно десничарскиот наплив на поддршкаФранцускиот претседател Емануел Макрон ги повика сите партии да формираат сојуз против екстремно десничарскиот Национален собир на Марин Лепен и да се спротивстават на „духот на дефетизмот“, откако тој најави изненадувачки предвремени избори како одговор на големите придобивки на екстремната десница на европските избори.

Со екстремната десница на историски највисоко ниво и француската политичка класа западната во неизвесност на помалку од три недели до првиот круг на законодавното гласање, Макрон рече дека го распуштил парламентот и ги распиша изборите со цел да ги спречи „екстремите“.

Тој рече: „Не сакам да ѝ ги дадам клучевите на власта на екстремната десница на [претседателските избори во] 2027 година, затоа целосно прифаќам дека поттикнав движење за давање појаснување“.

Тој рече дека има доверба во францускиот народ да одлучи дали ја сака екстремната десница во владата – тој верува дека нацијата не ги сака тие на власт и дека ќе гласа да ја задржи надвор.

Макрон рече дека го зел предвид гневот изразен на гласањето за европските избори во Франција, на кои Националниот собир (РН) освои повеќе од 31 отсто од гласовите, што е повеќе од двојно од резултатот за центристичката групација на Макрон. Вкупните гласови за екстремно десничарските партии достигнаа речиси 40%.

Тој ги призна „тешкотиите на гласачите да поминат, дури и кога работат, многу секојдневни тешкотии“ што создадоа „лутина, понекогаш незадоволство“.

Луѓето „чувствуваат дека не се слушани или почитувани… Не можеме да останеме рамнодушни на сите овие пораки“, рече тој.

Макрон рече дека политиките на РН ќе ги осиромашат работниците и пензионерите и ќе бидат лоши за економијата. Тој рече: „Изразивте гнев; примена порака. Но, дали изразот на гнев е одговор на вашиот секојдневен живот? Велам не“.

Тој ја опиша партијата на Лепен како „политички проект кој нема да може да одговори на несигурноста што ја чувствувате… Кој е конкретниот одговор? Тие немаат ниту еден“.

Макрон, чија центристичка групација не успеа да освои апсолутно мнозинство во парламентот на законодавните избори што следеа по неговиот реизбор во 2022 година, рече дека се надева на „јасност“ од електоратот, што може да доведе до поширока владина коалиција предводена од неговите центристи.

Анкетата на OpinionWay за CNews, Europe 1 и весникот JDD покажа дека 61 отсто од Французите го одобруваат распишувањето на предвремени избори по успехот на европските избори на екстремната десница.

Макрон рече дека има две крајности во Франција, кои ги нарече крајна десница и крајна левица. Тој рече дека левичарската партија Непокорна Франција на Жан-Лук Меланшон е екстремна и ги предупреди другите партии од левицата против изборниот сојуз кој ќе ги вклучи нив.

Откако Ерик Чиоти, лидерот на традиционалната десничарска партија, Републиканци, објави – на зачуденост на многу негови колеги – дека има намера да формира сојуз со Лепен, Макрон рече дека француските гласачи имаат избор помеѓу она што тој го нарече „несвет сојуз на двете крајности кои речиси ништо не се согласуваат освен делење работни места“. Тој рече дека неговиот сопствен центристички блок има „една визија за земјата“ дома и во странство.

Макрон рече: „Се надевам дека кога ќе дојде време, мажите и жените со добра волја кои ќе можеа да кажат не на крајностите ќе бидат заедно… ќе се стават во позиција да изградат заеднички, искрен проект кој е корисен на земјата“.

За клучните прашања за изборите, Макрон рече дека сака да „покрене голема дебата за секуларизмот во Франција“.

Тој, исто така, рече дека на Франција ѝ требаат „едноставни, секојдневни одлуки како што се овозможување на државата да ја врати контролата врз прашањето за малолетниците без придружба, кои се безбедносен проблем во толку многу градови; реагирајте поцврсто на порастот на малолетничкото насилство… и одговорете на постојното чувство на неказнивост со правосуден систем чии ресурси се зголемени, но кој сега мора да одговори и со побрзи, побезбедни и појасни казни“

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial