МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Иванов ги нарече небулозни информациите за прогласување воена состојба на 27 април 2017

Во сведочењето за организацијата на крвавиот четврток, Иванов рече дека таквата теза била за негова дискредитација и ја нарече „школски пример за психолошка војна“

Поранешниот шеф на државата, Ѓорге Иванов, ги нарече небулози информациите дека на 27 април 2017 година планирал да прогласи воена состојба.

Тој за оваа претпладнево зборуваше во Основниот кривичен суд во Скопје, каде што беше повикан како сведок по предлог на одбраната во процесот за организацијата на крвавиот четврток.

„Сѐ што е поврзано со воена состојба произлезе од текст објавен во еден неделник, една недела пред настаните. Објавен беше текст со шпекулации, невистини. До 27 април тој текст беше интерпретиран, коментиран во другите медиуми во земјата и беше пренесен во странски медиуми. Целиот текст е небулоза. Уставот е јасен: воена состојба се прогласува кога постои опасност за напад на Републиката, кога е нападната државата или кога ѝ е објавена војна на Републиката. Одлука носи Собранието со двотретинско мнозинство, кое ако не се состане, одлука може да донесе и претседателот, но таа потоа оди на потврдување во Собрание“,

изјави Иванов кој потоа уште еднаш нагласи дека тој период парламентот имал надлежност за прогласување воена состојба бидејќи е во постојано заседание од моментот на верификација на пратеничките мандати.

Во 2001 година, зборуваше Иванов, не се прогласи воена состојба, а во 2017 таква теза се пласирала само за да се дискредитираат армијата и врховниот командант, во случајот тој, како тогашен претседател.

„Тоа е школски пример за психолошка војна. Создавање алиби не некој кој требало да преземе нешто, а за тоа вината да биде на претседателот на државата“,

рече Иванов.

Ексшефот на државата нагласи дека постојат одбранбени документи во државата во кои се дефинирани строги механизми за да нема злоупотреби.

Поранешниот претседател зборуваше и за движењето „За заедничка Македонија“, чиј протести рече дека ги поддржувал, а тука ја спомена и т.н. тиранска платформа.

„Јас неколкупати јавно го поддржав движењето, тоа беше во мои соопштенија, во јавни обраќања и во годишните обраќања во Собранието. По објавувањето на текстот на тиранска платформа, имаше жестоки реакции од поедини лица и институции, особено во дијаспората, затоа што тогаш имаше и изјави од косовскиот претседател и од албанскиот премиер. Тоа се совпадна и со тогашно интервју на еден американски конгресмен, дека Македонија како држава не треба да постои. Сите тие реакции потоа се слеаја во движењето ‘За заедничка Македонија’“,

рече Иванов.

Ваквото сведочење на Иванов е контра исказите на Александар Василевски-Нинџа и браќата Стефан и Михаил Младеновски, кои беа обвинети во претходниот судски процес за 27 април, а во овој за организацијата се појавија и како сведоци.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial