МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Зеќири: СДСМ ќе има повеќе Албанци на изборните листи, албанската опозиција да се обедини против ДУИ

Крајно време е албанската опозиција да се обедини и да му го даде последниот удар на Демократската унија за интеграција со испраќање во опозиција. ДУИ е карцином на општеството и веќе ги тера Албанците да изберат да избираат други луѓе што ќе ги претставуваат во институциите. СДСМ не ја исклучува можноста за преговори со албанските партии пред изборите. Така вели меѓу другото во интервју за „КосоваПрес“, Мухамед Зеќири, потпретседателот на СДСМ.

Пратеникот на СДСМ е еден од најголемите критичари на коалицијата со ДУИ. Тој смета дека партнерот во владејачката коалиција е подеднакво виновен како ВМРО-ДПМНЕ за лошото владеење во минатото..

„ДУИ е карцином на општеството во Северна Македонија. Зошто го велам ова, затоа што не смени скоро ништо и не понуди нешто ново на граѓаните и граѓаните го знаат тоа. Тој е политичкиот субјект што треба да се запомни во историјата на земјата, кој изгуби 50% од електоратот за само две години, од 20 пратеници сега само 10 во овој состав, благодарение на разединетоста што ја имаше со албанските опозициски партии “, вели тој. .

На прашањето дали коалицијата на СДСМ со ДУИ ќе продолжи и по 3 јануари кога се очекува да се гласа за техничката влада и дали има шанса за коалиција дури и по изборите на 12 април, Зеќири вели дека тој лично се спротивставува на коалицијата со овој политички субјект. Сепак, вели дека граѓаните ќе одлучат со својот глас за тоа кој ќе ја водат земјата по изборите на 12 април.

„Извештаите не се добри дури и во моментот кога разговараме, имаме предлог на закон што беше предложен пред околу две недели Македонија да биде една избирачка област, а не како што сега се шест изборни единици, замислете иако се коалициски партнер, иако тие знаеја дека имаме предизборно ветување во 2016 година, тие ги здружија силите со опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ и во парламентарните комитети овде, предложија над 12.000 амандмани заедно само за да го блокираат донесувањето на новиот Изборен законик кој предвидуваше за Македонија да биде избирачка област, под изговор дека со една изборна единица Албанците би изгубиле осум до десет пратеници, што е апсолутно никаков аргумент “, рече тој.

Пратеникот на Собранието на Северна Македонија вели дека со предложениот закон не е предвиден изборен праг и со ваков изборен систем Албанците можат само да победат..

Според него, граѓаните веќе се расположени да ги поддржуваат другите албански партии освен ДУИ, за кој вели дека е очај за граѓаните на Македонија.

„Гледајќи ја ситуацијата на теренот, гледам дека расположението е Албанците да изберат други претставници наместо ДУИ да ги претставуваат на власт. Тоа е партија која е на власт повеќе од 17 години, што досега не се случило на ниту еден политички субјект и очајот на граѓаните, особено Албанците кон ДУИ е огромен … Сега е последен пат за граѓаните и самата албанска опозиција. , да се обединиме, и ако може симболично да се рече, дајте му го последниот удар на ДУИ и да заврши во опозиција “, вели тој.

Заменик-претседателот на партијата вели дека започнале подготовките за изборите на 12 април, формирани се изборни штабови и партиските органи на СДСМ  Тој рече дека е рано да се зборува за можна коалиција, но тој исто така ја истакнува можноста за предизборна соработка со албанските партии.

„Отворени сме за соработка со политички субјекти, сите, условно кажано сите, ова го велам затоа што има некои партии кои се на политичката сцена во земјата кои немаат никаква врска со нас, но ние сме отворени за соработка со субјекти  со кои имаме слични концепти. Премногу е рано да се разговара за можни коалиции затоа што има време, се надевам дека овие разговори ќе се интензивираат по празниците, на почетокот на февруари, пред распуштањето на парламентот, или по распуштањето на парламентот, ќе треба да ги отвориме картите и да знаеме кој ќе излезе на гласање… Не е исклучено да имаме предизборна соработка и со албанските политички субјекти “, вели тој.

Тој вели дека на изборите на 12 април, Албанците ќе го имаат заслуженото место во СДСМ, каде, според него, ќе има повеќе Албанци на избирачките списоци отколку во 2016 година.

Според Зеќири, во Македонија не постои дискриминација за Албанците и единствено што останале нерешени се некои монтирани случаи кога има невини Албанци кои остануваат во затвор.

Според него, нефункционирањето на владеењето на правото во Македонија бара итно решение. Вели дека изборите на 12 април ќе ја затекнат земјата како полноправна членка на НАТО, со оглед дека шпанската влада е веќе формирана.

Според Зеќири, ова ќе биде завршено до крајот на јануари, а потоа пред распуштањето на Парламентот во Македонија, што се очекува до средината на февруари, ќе биде ратификуван протоколот за пристапување во НАТО.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial