МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Земјотрес во Турција, причинета материјална штета

Земјотрес со јачина од 5,5 степени денеска ја погоди провинцијата Малатија во југоисточна Турција. Како што пренесе Ројтерс, повикувајќи се на извори од Институтот за истражување на земјотреси и опсерваторијата Кандили, епицентарот бил на длабочина од 5 километри.

Си-Ен-Ен Турција, пренесува изјава на локалните власти, според кои земјотресот предизвикал одредена материјална штета, но нема податоци за жртви и повредени.

Според извори на Ројтерс, магнитудата на потресот изнесува 5,7 степени.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial