МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Захариева: Бугарија треба да ја поддржи Северна Македонија, но може да блокира во текот на преговорите за некои поглавја

Членството на Северна Македонија во ЕУ, не може да биде на штета на Бугарија, со преобликување на историјата, и затоа не е безусловно поддржано од Софија. Во исто време, за денешните времиња би било напишано во учебниците по историја, ако Бугарија го блокира процесот, но Скопје мора да разбере дека европската интеграција зависи од нив самите и не треба да продолжи со „убиствената војна“ на пропагандата, ги прераскажува зборовите на бугарскиот премиер, Бојко Борисов, бугарскиот портал дневник.бг .

Вака може да се сумираат зборовите на премиерот Бојко Борисов по состанокот што го свика претседателот Румен Радев за ставот на Бугарија за односите со Северна Македонија. Тоа се случи по неуспешниот состанок на Меѓувладината комисија за историски и образовни работи и две недели пред да се реши дали Скопје ќе го добие датумот за преговори со ЕУ.

Сепак, по средбата не се слушна став дека Бугарија нема да поддржи датум за преговори со Северна Македонија.

Министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева рече дека Софија „треба да гласа за“, но таа поддршка може да се промени во текот на преговорите за одделните поглавја. Потребен е напредок во работата на комисијата, но не само на хартија, туку и реална промена на учебниците и „запирање на непријателствата“ од страна на Скопје, рече таа.

„Бугарија секогаш ја поддржуваше перспективата за Западен Балкан“, додаде таа, но рече дека тоа ќе бара „хоризонтална рамка и нема да се дозволи напредок на секое поглавје ако договорот(за добрососедство) не се спроведе“.

Во исто време, Захариева рече дека Бугарија во оваа фаза верува дека по сите дипломатски напори, северна Македонија и Албанија не треба да бидат „разделени“ со цел преговорите со ЕУ – Скопје да добијат датум пред Тирана.

Борисов смета дека негативната пропаганда од Скопје не запира.

„До вчера велевме дека сме еден народ, братски народ. Нека оваа убиствена војна сопре од страна на пропагандата во Скопје“, рече Борисов. „Ние немаме поблиски луѓе, немаме поблиски луѓе. И да ги запреме кон Европската Унија, ќе остане запишано во историјата дека сите европски држави ја поддржале Македонија, а Бугарија ја сопрела“-вели Борисов. .

„Никогаш не сме рекле дека безусловно го поддржуваме членството на Северна Македонија. Затоа велам, направете брзи состаноци, не на 15-ти, и донесе брза одлука“-порача тој.

Борисов истакна дека Бугарија има „71 инструмент“ во текот на преговорите меѓу Македонија и ЕУ ​​со кои може да дејствува.

Затоа, Скопје треба да престане да игра со историјата и да размислува за иднината, рече тој.

„Имаме многу проекти, Коридорот број 8, проширување на контролните пунктови, нашата позиција е јасна. Клучно е тие да бидат прифатени во ЕУ, но исклучително е важно да се разбере дека зависи од нив и не може да се случи на наш штета – со преобличување на нашата историја“-порача Борисов.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial