МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Закани за смрт упатени до српскиот претседател Александар Вучиќ

Beograd, 24. maja 2019. - Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vucic primio je decu ucesnike Svesrpskog decjeg sabora. FOTO TANJUG/ SAVA RADOVANOVIC/ bg

На социјалната мрежа Фејсбук упатена е закана за смрт на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Заканите кон Вучиќ се упатени од лице кое на Фејсбук се претставува како Мирјана Марковиќ, и напишала „Смрт за Александар Вучиќ, слобода за народот“.

Во една од пораките со кои му се заканува на претседателот на Србија, таа наведува: „Исечете го претседателот на Србија на коцки – (лајк), како шницли“, јави Танјуг.

Објавите на тоа лице им се допаднале и на други корисници на таа социјална мрежа, а во некои од коментарите били упатени закани за смрт до Вучиќ и од други лица.

Членот на Главниот одбор на СНС, Ивана Томиќ Илиќ, ги осуди заканите и рече дека мора да се запре политиката на омраза, закани и ширење страв и ги повика властите да реагираат, пренесуваат српските медиуми.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial