МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Ердоган најавува контрамерки за САД

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека Анкара ќе одговори на евентуалните американски санкции поради набавката на руски одбранбен систем, како и поради гасоводот „Турски тек“, кој ќе испорачува руски гас во Турција.

На прашањето за разни санкции против Анкара, Ердоган повтори дека договорот за системот „С-400“ веќе е завршен, пренесува „Ројтерс“.

„Тие сега велат ‘ќе им воведеме санкции поради тоа’ мислејќи на Турски тек“, рече Ердоган додавајќи дека тоа ги крши целосно правата на Турција.

„Ние, секако, ќе имаме наши санкции против сето ова“, рече тој.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial