МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Донација од НАТО: Албанија доби 60 респираторни машини во борбата со ковид-19

Албанското Министертво за одбрана прими донација од НАТО што се состои од 60 респиратори машини.

– Сојузниците на НАТО се обединети во борбата против ковид-19. Испораката за Албанија на 60 респиратори ја покажува посветеноста на САД за нашата трансатлантска врска и вистинското обединување на НАТО против глобалните предизвици, пишува во објавата на американската амбасада на Фејсбук.

Донацијата била координирана од евро-атлантскиот центар за координација и одговор на катастрофи на НАТО (EADRCC). Деновиве донацијата ќе биде предадена на албанското Министерство за здравство по што ќе биде распределена по болниците.

Во Албанија се влошува состојбата со ковид-19, каде овој месец во просек дневно се регистрираат по 230 новозаразени. Вирусот во последните 24 часа е дијагностициран кај 301 лице, што е највисока бројка досега.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial