МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Доаѓа невреме и голем температурен шок: Во Србија и Црна Гора објавен црвен метео аларм

Европската мрежа на метеоролошки станици за утре објави црвен метео аларм на подрачјето на јужна и централна Црна Гора, каде се очекуваат екстремни временски непогоди.

Црвениот аларм е објавен поради многу силни ветрови, кои се очекуваат во поголемиот дел на Црна Гора.

Прогнозираните опасни временски појави се јавуваат исклучително ретко, а таквиот интензитет може да предизвика голема материјална штета и претставува опасност за луѓето и животните.

Најавеното невреме, дожд и силен ветер пристигнаа во Србија, првично во Војводина, од каде ќе се прошири и во останатите делови од земјата, а од утре се очекува големо намалување на температурите, кои во некои места ќе достигнат дури разлика од 15 степени во однос на претходните денови.

Републичкиот хидрометеоролошки завод (РХМЗ) во Белград издаде предупредување дека во текот на ноќта и утре ќе биде многу студено и ветровито, со повремено создавање на снежна покривка од пет до 20 сантиметри во централните и јужните делови на Србија.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial