МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Дијагностициран коронавирус кај 18 деца до девет години

Според статистиката на Институтот за јавно здравје, 18 деца до девет годишна возраст се дијагностицирани со коронавирисот, кај сите нив клиничката слика е лесна и немало потреба од подолга хоспитализација, информира денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на новинарско прашање на редовната прес-конференција.

Министерот, меѓу останатото, информираше дека на Гинеколошко акушерската клиника се тестираат сите кои имаат симптоми на коронвирусот.

-Постои целосно изолирана патека за родилките кои се позитивни на коронавирусот. Целосно се опремени лекарите и медицинските сестрите се тестираат оние од персоналот кај кои има симптоми, рече Филипче.

Во однос на тоа дали има позитивни ка коронавирусот во Инфективната болница како резултат на зараза од техничарот кај кого е покажан позиитивен тест на Корона 19 од таа болница, министерот рече дека сите тестови од колегите се негативни и оти се размислува дека заразата настанала надвор од работното место за што се прават епидемиолошки анкети. Информираше дека клиниката функционира нормално.

Прашан дали во Владата се размислува за кремирање на починатите од Ковид -19 Филипче истакна дека за погребување на починатите постои соодветен протокол и нема ризик за присутните на чинот на погребување. 

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial