Нова страница за информации

Димитров: Нема да испраќаме амбасадори со двојни државјанства

Македонија нема да испрати ниту еден амбасадор кој има двојно државјанство, вели министерот за надворешни работи, Никола Димитров.

Додава дека тоа е спротивно на сегашниот закон за надворешни работи. Четворица од предложените амбасадори, за пополнување на испразнетите амбасадорски места се со двојно државјанство.

Измените на законот за надворешни работи предвидуваат амбасадорите да можат да имаат двојни државјанства, но овој закон, најверојатно ќе го гласа идниот пратенички состав.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial