МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Гринпис тврди дека пожарите во Сибир стануваат сѐ поголеми

Пожарите во Сибир растат и покрај интервенцијата на руската армија, тврди еколошката организација Гринпис. Областа зафатена од шумските пожари во Сибир не се намалува. Според сликите на сателитите, има повеќе од 4,3 милиони хектари изгорени – површина колку што е московскиот регион. Гринпис пожарите во Сибир ги прогласија за „еколошка катастрофа“

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial