МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Вучиќ свика итен состанок по ескалацијата на односите со Црна Гора

Beograd, 24. maja 2019. - Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vucic primio je decu ucesnike Svesrpskog decjeg sabora. FOTO TANJUG/ SAVA RADOVANOVIC/ bg

Претседателот на Србија Александар Вучиќ за попладево во 18 часот закажа состанок со премиерката Ана Брнабиќ и министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ по ескалацијата на односите со Црна Гора.

поред извор на Блиц, можно е претседателот Вучиќ, без оглед на мерките за реципроцитет, откако Црна Гора го протера српскиот амбасадор, да побара смирување на страстите, не само поради големиот број Срби во таа земја, но и поради положбата на србите во регионот.

Односите на двете земји се нарушија откако најпрво амбасадорот на Србија во Црна Гора, Владимир Божовиќ, беше прогласен за персона нон грата и од него беше побарано да ја напушти Црна Гора, поради наводно мешање во внатрешните работи, а неколку часа подоцна Србија воведе реципрочни мерки и амбасадорот на Црна Гора во Белград, Тарзан Милошевиќ го прогласи за персона нон грата.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial