МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Во Мексико околу 2.000 нови случаи на коронавирус

Medical personnel at work in the intensive care unit of the hospital Pourtales site "Hospital Pourtales" during the coronavirus disease (COVID-19) outbreak in Neuchatel, Switzerland, Monday, March 23, 2020. (Jean-Christophe Bott/Keystone via AP)

Мексиканското Министерство за здравство потврди нови 1.938 случаи на коронавирус во саботата, со 193 смртни случаи, а владините модели предвидуваат дека врвот на инфекцијата би можел да биде овој викенд.

Вкупниот број на зболени од ковид-19 во земјата изнесува 33.460 лица, а 3.353 луѓе починале од коронавирус.

Сепак, се препоставува дека реалниот број и во двата случаи е многу поголем заради малиот број на спроведени тестови.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial