МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

„Во ЕУ нема место за земјите што ги величаат воените злосторници“

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас изјави дека договорот меѓу Србија и Косово ќе има позитивно влијание на патот на целиот Западен Балкан кон членството во Европската унија.

Отворајќи ја меѓународната конференција преку Интернет „Младите, миграцијата и демографскиот предизвик на Западен Балкан“, тој рече дека нема алтернатива на сеопфатниот правно обврзувачки договор меѓу Србија и Косово и оцени дека за ваков чекор е потребно силно политичко водство

„Убеден сум дека водачите во Белград и Приштина ќе го докажат тоа и ќе ја отворат вратата за нова ера. Тоа значително ќе придонесе за стабилноста на целиот регион“, рече Мас.

Тој ја пофали работата на специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Србија и Косово, Мирослав Лајчак, за време на чии преговори за мандат беа продолжени ова лето од сите страни по 20-месечен ќор-сокак.

Мас потсети на 25-годишнината од Дејтонскиот договор и изјави дека нема место во ЕУ за земјите што негираат воени злосторства.

„Ова важи и за Босна и Херцеговина. Во земја што сака да влезе во ЕУ, нема простор за националистичка пропаганда, за негирање воени злосторства или за величање на воени злосторници“, рече Маас, пренесува Бета.

На првиот панел на конференцијата, на која присуствуваа министрите за надворешни работи на шестмина од Западен Балкан или нивни заменици, комесарот за проширување на ЕУ, Оливер Вархеји, повтори дека ЕУ останува посветена на Западен Балкан.

Посочи дека новиот економски и инвестициски план на ЕУ за Западен Балкан треба да обезбеди економски раст, нови работни места, подобри можности за младите и да го направи регионот попривлечен за инвестиции.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial