МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

ВМРО-ДПМНЕ смета дека со ребалансот не треба да се кратат парите за земјоделците

Владата со ребалансот на Буџетот крати 20 милиони евра од ставката за рурален развој од буџетските средства на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Тоа според нив се пари за унапредување и модернизација на земјоделството, ветени од СДСМ а не реализирани. Освен тоа, како што велат од партијата, власта крати и 1.5 милиони евра и од ставката за водостопанство.

„ Ако финансиска поддршка во земјоделството, како што неодамна објавивме е во минус од 65 милиони евра, а со ребалансот не се одвојуваат пари за земјоделието, тоа значи дека земјоделците и понатака ќе ги чекаат ветените субвенции“, рече на денешната прес-конференција Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

Опизициската партија ја обвини власта дека додеа земјоделците мака мачат како да најдат откуп и ги чекаат ветените субвенции и мерките за дополнителна помош, таа на министерството за земјоделствот со ребалансот и предвидува дополнителни 25.000 евра за купување на мебел и нови 150.000 евра за купување на автомобили

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial