МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

ВМРО-ДПМНЕ останува во Собрание

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ остануваат во Собранието – ова е една од одлуките кои проширениот ИК на ВМРО-ДПМНЕ ја донел на синоќешниот состанок.

Од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение порачуваат дека „партијата ќе го следи развојот на ситуацијата и ќе реагира во, како што велат, одбрана на демократијата, интересите на граѓаните и државата“.

Во партиското соопштение од седницата на Извршниот комитет се наведува дека се расправало за актуелната општествено политичка состојба и подготовката на партијата околу предвремените парламентарни избори. На состанокот неофицијално, можеле да се слушнат спротивставени ставови во врска со дилемата да се остане или не во Собранието.

Можноста за опозициската ВМРО ДПМНЕ да го напушти собранието ја навести вчера партискиот лидер Христијан Мицкоски. Тој вчера изјави дека не гледа причина за натамошно учество на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во Парламентот поради отстапувањето од политичкиот договор, на 12 февруари да биде распуштено Собранието.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial