МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Бројот на жртвите во земјотресoт во Турција и Грција се искачи на 116

Бројот на жртвите од земјотресот во Егејското Море што ги погоди Турција и грчкиот остров Самос кон крајот на минатата недела се искачи на 116.

Спасувачките екипи во турскиот град Измир денеска се насочени кон расчистување на последните две урнати згради.

Сите, освен двајца, загинаа во Измир, третиот по големина град во Турција. Двајца тинејџери загинаа на грчкиот остров Самос, кој се наоѓа јужно од епицентарот на земјотресот што ги погоди тие области во петокот.

Турската агенција за управување со несреќи и вонредни состојби, АФАД, соопшти дека операциите за пребарување биле завршени во 15 од 17-те згради уништени во земјотресот.

Од 1.035 повредени, 137 сè уште се во болница, соопшти агенцијата. Повеќе од 100 луѓе беа извлечени од урнатините на урнатите станбени згради.

По синоќешната владина седница, претседателот Реџеп Таип Ердоган вети дека нема да се предаде сè додека не биде извлечена последната личност. Расположението на спасувачите се зголеми вчера кога извлекоа тригодишно девојче од урнатините 91 час по земјотресот

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial