МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Борисов нема да коалицира со Трифонов

EBE 27 Priština - Na snímke bulharský premiér Bojko Borisov reèní na tlaèovej konferencii po stretnutí s kosovským prezidentom Hashimom Thacim v kosovskej Prištine 16. apríla 2018. FOTO TASR/AP Bulgarian Prime Minister Boyko Borisov speaks during a press conference with Kosovo President Hashim Thaci on the occasion of his acceptance of a presidential medal of merit for his contribution to Kosovo's independence, during his visit to Pristina, Kosovo, Monday, April 16, 2018. (AP Photo/Visar Kryeziu)

Бојко Борисов и неговата партија ГЕРБ се последни на листата партии што решија да не му дадат поддршка на победникот на изборите Има таков народ за да формира влада. Бојко Борисов вели дека нема да ја поддржат Има таков народ и дека ГЕРБ ќе го врати мандатот за составување влада ако ѝ биде доделен.
– Не ве сакам на кој било начин, со целото малтретирање и рекет врз нас, уапсени, приведени, уништени, и денеска и вчера, тие продолжуваат да ги повикуваат луѓето и да ги прашуваат за кого гласале. Направете влада, преземете одговорност, водењето на земјата не е претстава. ГЕРБ е силна опозиција. Веднаш ќе го вратиме мандатот ако ни биде даден – изјави Борисов.
Лидерот на ГЕРБ ги обвини таканаречените протестни партии дека го промениле ставот кон Слави Трифонов зашто тој не им понудил министерски места. Според Борисов, првиот човек на Има таков народ станал најомразената личност меѓу политичарите зашто не давал министерски позиции.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial