МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Бектеши: До крајот на годинава ќе останат проекциите на Министерството за финансии за падот на БДП

Верувам дека до крајот на годинава ќе останат проекциите на Министерството за финансии за економскиот пад и покрај вчерашните прогнози на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) дека нашата економија годинава ќе бележи поголем пад на БДП од проектираниот, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши.

-Што се однесува до проекциите на ММФ за економскиот пад јас верувам дека проекциите на Министерството за финансии ќе останат до крајот на годината. Македонија веќе е пред усвојување на четвртиот сет економски мерки, а податоците што ги добиваме од Министерството за финансии покажуваат дека првите три сетa мерки биле успешни, рече Бектеши во одговор на новинарско прашање на денешната прес-конференција во Владата.

Ако правиме споредба со државите во регионот, посочи, мислам дека некои веќе го реализираат вториот или првиот сет економски мерки.

-Со стопанските комори уште еднаш ги потврдуваме нивните предлози што се прифатени од страна на Владата, како и сите предлози што се доставени и од институциите, посебно институциите од економскиот сектор. На таков начин заеднички ќе ги потврдиме мерките од четвртиот сет и сум убеден дека на почетокот на наредната недела ќе почнат и да се реализираат и ќе помогнат за заживување на стопанството, рече Бектеши. 

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial