МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Азербејџан и Ерменија известуваат за гранатирање на градови и покрај примирјето (ВИДЕО+ФОТО)

Азербејџан ја обвини Ерменија дека ноќеска нападнала големи градови кршејќи го договорот за прекин на огнот во Нагорно-Карабах, кој го потпишаа во Москва.

Азербејџанските власти соопштија денеска дека 9 цивили се убиени и повеќе од 30 ранети во ракетниот напад на ерменските вооружени сили на Гања, втор по големина азербејџански град, и погодиле станбена зграда.

Државното обвинителство на Азербејџан соопшти рано утрово дека е гранатиран и градот Мингачевир.

Воени извори од Нагорно- Карабах го демантираат нападот на Гања и соопштија дека војската на таа земја го почитува прекинот на огнот.

Додадоа дека азербејџанските сили во текот на ноќта го гранатирале Степанакерт, главниот град на тој регион и други градови, кршејќи го примирјето.

Повеќедецениските судири на Азербејџан и Ерменија околу Нагорно-Карабах ескалираа пред две недели и однесоа стотина жртви во најголемиот повеќедецениски судир околу Нагорно-карабах од крајот на сепаратистичката војна во 1994 година.

Нагорно-Карабах е енклава во Азербејџан населена со Ерменци и од војната во првата половина на 90-тите години владата во Баку нема контрола над таа територија.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial