Нова страница за информации

465 нови случаи на ковид-19 – пријавени 21 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 1.707 тестови, а регистрирани се 465 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 341, Кавадарци – 21, Струмица – 19, Штип – 15, Куманово – 13, Охрид – 11, Прилеп – 6, Гостивар – 5, Велес, Струга и Гевгелија по – 4, Битола, Тетово, Крива Паланка и Богданци по – 3, Кичево, Кочани, Неготино, Свети Николе, Радовиш, Дебар, Пробиштип, Крушево, Македонски Брод и Демир Капија по -1.

Од вкупниот број на позитивни (920), регистрирани се 92 реинфекции.

Регистрирани сe 1.880 оздравени пациенти од: Скопје – 1.181, Кавадарци – 81, Куманово – 68, Битола – 63, Струмица – 56, Велес – 55, Гевгелија – 39, Прилеп и Охрид по – 30, Гостивар и Валандово по – 29, Кичево – 20, Тетово, Неготино и Радовиш по – 19, Штип и Струга по -18, Крива Паланка – 16, Кочани и Свети Николе по – 12, Богданци – 11, Македонски Брод – 10, Ресен – 8, Делчево и Кратово по – 7, Берово – 5, Пехчево – 4, Виница, Пробиштип, Демир Капија и Дојран по – 3 и Демир Хисар – 2.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 20 починати лица: 6 починати лица од Скопје (70г, 71г, 75г, 80г, 83г и 95г), по две починати лица од Кочани (60г и 75г), Неготино (78г и88г), Прилеп (72г и 77г) и по едно од Велес (78г), Кичево (66г), Куманово (83г), Охрид (93г), Свети Николе (80г), Струга (80г), Струмица (76г) и Штип (68г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице од Ресен (72г), починато во домашни услови.

Од вкупниот број на починати лица, кај 20 лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 1.707 тестови преку: ИЈЗ-62, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-1, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–149, Жан Митрев (Филип Втори)-95, Авицена-85, Биотек-150, Систина-47, лабораторија Лаор-0, Синлаб-2, Ремедика-0, Плодност-0, Генеа-0, Никоб Лаб-272, ВФВ Медикал-40, Ели Медика-20, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 778.

Досега во земјата се направени вкупно 1.847.971 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 287.481, бројот на оздравени пациенти е 269.014, на починати е 8.768, а бројот на активни случаи изнесува 9.699.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 132646, Активни 5467

Куманово 15739, Активни 412

Битола 13731, Активни 459

Прилеп 13265, Активни 336

Тетово 13076, Активни 400

Кавадарци 9796, Активни 384

Гостивар 9216, Активни 207

Велес 9034, Активни 278

Охрид 8333, Активни 250

Штип 7795, Активни 122

Струмица 7713, Активни 208

Кичево 5200, Активни 134

Кочани 4854, Активни 99

Струга 4556, Активни 97

Гевгелија 4061, Активни 134

Неготино 3483, Активни 149

Свети Николе 2579, Активни 73

Ресен 2497, Активни 56

Радовиш 2424, Активни 69

Крива Паланка 2315, Активни 55

Делчево 1865, Активни 44

Берово 1685, Активни 23

Дебар 1553, Активни 23

Валандово 1485, Активни 34

Виница 1343, Активни 27

Пробиштип 1276, Активни 12

Богданци 969, Активни 45

Кратово 914, Активни 17

Крушево 859, Активни 15

Демир Хисар 799, Активни 14

Македонски Брод 677, Активни 24

Демир Капија 529, Активни 18

Македонска Каменица 519, Активни 7

Пехчево 446, Активни 4

Дојран 249, Активни 3

Please follow and like us:
fb-share-icon

About Post Author

Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial