МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

314 нови случаи на Ковид 19 – починати се 27 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 2.362 тестирања, а регистрирани се 314 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје –143, Куманово – 30, Битола – 18, Велес – 16, Струмица – 15, Прилеп – 14, Штип и Охрид – по 9, Тетово и Ресен – по 8, Кочани и Гевгелија – по 6, Кавадарци и Виница – по 5, Гостивар и Кичево – по 4, Свети Николе и Струга – по 3, Берово и Пробиштип – по 2, Делчево, Богданци, Крушево и Демир Хисар – по 1.

Регистрирани се 557 оздравени пациенти од:

Скопје – 275, Битола– 52, Куманово – 49, Велес – 28, Прилеп – 25, Тетово– 21, Гостивар и Кочани – по 19, Струмица – 13, Свети Николе – 12, Кичево – 8, Гевгелија и Валандово – по 6, Пробиштип – 5, Берово– 4, Богданци и Кратово – по 3, Македонски Брод – 2, Струга, Неготино, Ресен, Радовиш, Виница, Крушево и Демир Хисар – по 1.

Пријавени се вкупно 27 починати лица: 8 од Скопје (51г, 68г, 70г, 72г, 72г, 79г, 81г и 88г), 5 од Битола (70г, 73г, 73г, 74г, 81г ), по 2 починати лица од Куманово (65г и 75г), Струмица (65г и 82г) и Крива Паланка (65г и 75г), по едно лице од Тетово (80г), Велес (74г), Кавадарци (64г), Струга (72г), Кочани (80г), Свети Николе (70г), Дебар (73г) и Демир Хисар (91г). 26 пациенти се починати во болнички услови, а еден пациент во домашни услови.

Направени се 2.362 тестови преку: ИЈЗ-395, ЦЈЗ Скопје-46, ЦЈЗ Битола-61, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 1, Судска медицина – 1, лабораторија болница Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември – 9, Институт за микробиологија – 156, МАНУ – 74, Жан Митрев (Филип Втори) – 100, Авицена -183, Биотек – 481, Систина – 179, лабораторија Лаор – 275, Синлаб – 15, Ремедика – 39, Плодност – 58, Генеа – 6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 283.

Досега во земјата се направени вкупно 709.457 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 150.588, бројката на оздравени пациенти е 129.053, на починати е 4.677, а бројот на активни случаи изнесува 16.858.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 66578, активни 7597

Куманово 8368, активни 1159

Прилеп 8093, активни 861

Тетово 7036, активни 609

Битола 6035, активни 1144

Велес 5338, активни 602

Гостивар 5078, активни 403

Кавадарци 5068, активни 407

Штип 4852, активни 449

Охрид 4845, активни 533

Струмица 3939, активни 550

Струга 2911, активни 170

Кочани 2677, активни 271

Кичево 2421, активни 290

Гевгелија 2159, активни 294

Неготино 2132, активни 198

Свети Николе 1467, активни 135

Крива Паланка 1199, активни 78

Ресен 1199, активни 213

Радовиш 1075, активни 133

Берово 1000, активни 64

Делчево 942, активни 95

Дебар 927, активни 48

Виница 784, активни 116

Пробиштип 767, активни 32

Валандово 653, активни 70

Богданци 483, активни 67

Крушево 469, активни 91

Демир Капија 392, активни 30

Демир Хисар 376, активни 61

Кратово 354, активни 14

Македонски Брод 352, активни 26

Пехчево 259, активни 21

Македонска Каменица 228, активни 14

Дојран 132, активни 13

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial