МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

ЌЕ БИДЕ ТЕШКО СО ПРОШИРУВАЊЕТО, ЕУ МОРА ДА ГИ ШТИТИ ИНТЕРЕСИТЕ И НА БУГАРИЈА, КАЖА ГЕРМАНСКИОТ МИНИСТЕР ХАЈКО МАС

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас кажа дека процесот на проширување на Европската унија ќе оди многу тешко ако Северна Македонија и Бугарија не го решат билатералниот проблем, одговарајќи на новинарско прашање на заедничката прес-конференција со македонскиот колега Бујар Османи и бугарската колешка Екатерина Захариева за Берлинскиот процес.

„Ако еден од кандидатите има нерешени прашања, политички или проценка на историските настани во регионот, таа земја ќе мора да разговара со земјата членка со која што има проблем и да најде решение. Формирањето на комисијата со историчари беше со задача да го реши тоа и се надевам дека ќе најде решение. Но, додека постои проблемот ќе биде многу тешко да се организира процесот за проширување и одржувањето на меѓувладината конференција“, кажа Мас, чија земја е претседавач со Европскиот совет до крајот на годината.

Тој додаде дека ЕУ не може да се меша во билатерални проблеми на земјите членки и за да се одржи меѓувладината конференција, потребно е сите 27 земји членки да се согласат, вклучувајќи ја и Бугарија.

„ЕУ не може да се меша во билатерални проблеми. ЕУ има 27 членки и Бугарија е една од нив и затоа интересите на Бугарија мора да бидат почитувани, тоа за жал е случај. Овие прашања мора да ги решат двете земји, тоа е предуслов да се одржи меѓувладината конференција“, вели Мас.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial