Нова страница за информации

Црна Гора бара објаснување од Србија како успеала да излечи 4.000 пациенти за еден ден

Институтот за јавно здравје на Црна Гора ќе упати барање за објаснување до колегите од Србија, по објавата дека Белград за 24 часа излечил над 4.000 заболени од коронавирус.

Од Институтот за јавно здравје на Црна Гора за „Антена М“ рекле дека со почитуање на препораките на ЕУ, олабавувањето на мерките и отворањето на границите мора да се врши постепено и на основа на научно засновани докази и факти.

Предложиле отворањето на границите во другата фаза од борбата против ковид-19 да се врши кон оние земји кои имаат мало епидемиолошко ниво на ризик, кое е поставено на 25 активни случаи на 100.000 жители.

Како што наведуваат, со оглед на тоа дека неколку држави во светот не го пријавуваат бројот на оздравени случаи, па поради тоа, за нив не било можно да се пресмета бројот на активни случаи, па Институтот преку вообичани стручни канали замолил за појаснување од колегите во тие држави, за да се обезбеди сите патници во меѓународниот сообраќај да имаат еднаква можност да допатуваат во Црна Гора, почитувајќи го дефинираниот епидемиолошки услов.

Барање со исто објаснување ќе биде испратено и до Институтот за јавно здравје на Србија, велат од црногорскиот институт за јавно здравје.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial