МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Хаос во Боливија по оставката на Моралес (ВИДЕО)

SENSITIVE MATERIAL. THIS IMAGE MAY OFFEND OR DISTURB Members of the security forces detain a man injured during clashes between supporters of Evo Morales and opposition supporters in La Paz, Bolivia November 11, 2019. REUTERS/Carlos Garcia Rawlins

Ево Моралес политичката кариера ја почна во Чапаре, рурален регион во кој се одгледува кока во централна Боливија. Тој во 2006 година стана првиот боливиски претседател од домородечко потекло и три пати победи на изборите, главно благодарение на неговите напори да ја намали сиромаштијата. Меѓутоа, тој во неделата се врати во Чапаре за да објави дека поднесува оставка и јасно даде до знаење дека не го прави тоа своеволно. Навести дека мрачни сили се обидуваат да ја уништат боливиската демократија, и кажа дека е жртва на државен удар.

По неговата оставка настана хаотична политичка од која не се наѕира излезот. Боливија три недела ја тресат насилни протести кои избија по изборите на 20 октомври и доказите дека биле наместени. На тие избори Моралес избегна во вториот круг да се соочи со Карлос Меса, својот најголем ривал, благодарение на предноста од само 35.000 гласови од вкупно 5,9 милиони.

Наместо да им стави крај на протестите, вжештената реторика со која Моралес објави дека поднесува оставка само го влоши насилството.

Грабежи, судири и блокади на патиштата ја парализираа вчера Боливија, а со заминувањето на Моралес настана вакуум во водењето на земјата.

Во текот на ноќта, банди пустошеа по престолнината и во другите, нападнати беа фирми, а поддржуваните на спротивставените политички фракции се судираа. Училиштата и продавниците вчера беа главно затворени, додека јавниот превоз беше сопрен а патиштата блокирани.

„Се плашам што ќе се случи, сѐ е во хаос. Избиваат судири меѓу соседи“, вели Патрисија Паредес, 24-годишна секретарка во Ла Паз.

Во општиот хаос, угледниот опозиционер и академик Валдо Абарасин објави на Твитер дека неговата куќа била запалена од поддржувачите на Моралес.

На социјалните мрежи вчера беше објавена и снимка на која се прикажани луѓе во куќата на Моралес чија внатрешност е исшарана со графити.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial