МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Турција го блокираше планот на НАТО за заштита на Балтикот

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека Турција го блокирала планот на Алијансата за зајакнување на одбраната на балтичките држави и Полска против Русија.

Тој информацијата ја сподели на конференцијата за новинари одржана по самитот кој денеска се одржува недалеку од Лондон. Столтенберг додал дека лидерите на земјите членки на НАТО не разговарале за војската на сириските Курди, кои Турција ги смета за терористичка организација, пренесе Ројтерс.

Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial