МЕДИАЦЕНТАР

Нова страница за информации

Тројца починати, 148 новозаразени и 65 излекувани од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на ковид-19, од кои во Скопје-50, Куманово-4, Дебар-2, Штип-2, Прилеп-9, Тетово-11, Велес-2, Битола-6, Кавадарци-6, Гостивар-3, Гевгелија-1, Струмица-6, Крива Паланка-3, Радовиш-1, Кочани-18, Берово-11, Валандово-1, Свети Николе-6, Кичево-5 и Неготино-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 65 оздравени пациенти од: Скопје-15, Куманово-5, Штип-6, Прилеп-3, Тетово-3, Струга-2, Велес-1, Битола-4, Охрид-5, Кавадарци-1, Гостивар-6, Струмица-4, Крива Паланка-2, Радовиш-2, Кочани-6.

Во болнички услови се починати 3 пациенти од Прилеп (62г), Кочани (87г) и Гостивар (64г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17629, бројката на оздравени пациенти е 14581, на починати е 725, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2323. Од вчера се регистрираат два контролни теста, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 6881, активни 684
 • Куманово 1745, активни 182
 • Дебар 284, активни 42
 • Штип 1251, активни 53
 • Прилеп 667, активни 128
 • Тетово 1424, активни 174
 • Струга 664, активни 58
 • Велес 319, активни 34
 • Битола 296, активни 59
 • Охрид 421, активни 44
 • Кавадарци 236, активни 49
 • Гостивар 928, активни 103
 • Гевгелија 125, активни 53 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 17 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 233, активни 150
 • Крива Паланка 107, активни 29
 • Радовиш 76, активни 18
 • Крушево 20, активни 3
 • Кочани 340, активни 149
 • Пробиштип 110, активни 21
 • Демир Хисар 61, активни 2
 • Македонски Брод 92, активни 13
 • Пехчево 43, активни 3
 • Берово 102, активни 38
 • Валандово 31, активни 22
 • Виница 108, активни 29
 • Делчево 159, активни 85 (35 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 24, активни 0
 • Свети Николе 341, активни 37
 • Кичево 324, активни 39
 • Ресен 164, активни 16
 • Неготино 53, активни 6 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1224 теста се преку: ИЈЗ-488, ЦЈЗ Скопје-24, Авицена-297,  Биотек-87, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори)-72, Систина со PCR метода -106, лабораторија Лаор –61, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-58, Инфективна клиника-0, ГАК-16, Синлаб-15, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 185.321 тестирања на Ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 72 пациенти. На кислородна поддршка се 30 пациент, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани  се  4 деца и 2 мајки позитивни на ковид-19, 2 деца  и 2 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примен е 1, а вкупно хоспитализирани се 39 пациенти. На респиратор се 5 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 15, а во болницата во Штип се 37 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 165, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

 • Чаир – 59
 • Гази Баба – 80
 • Аеродром – 109
 • Карпош – 83
 • Центар – 96
 • Кисела Вода – 79
 • Ѓорче Петров – 50
 • Бутел – 31
 • Шуто Оризари – 17
 • Студеничани – 9
 • Сарај – 12
 • Арачиново – 5
 • Илинден – 28
 • Сопиште – 3
 • Чучер Сандево – 5
 • Петровец – 7
 • Зелениково – 2
 • Странец – 7
 • Нераспределен-2
Ве молиме следете не и стиснете лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Sekerko All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial